1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>

Wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych

PDF Drukuj Email

Wspólnota Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych istnieje w Imielinie od roku 1937.
Pierwszą przełożoną zakonu została Franciszka Komraus.
Dziś wspólnota liczy 45 osób. Członkowie Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych posiadają własną Konstytucję oraz Statut.
Opiekę duchową nad naszą wspólnotą sprawują Karmelici Bosi poprzez o. Asystenta, który odwiedza naszą parafię raz na kwartał. Obecną przewodniczącą Zakonu Karmelitańskiego jest p. Sylwia Rusecka, odpowiedzialną za formację jest p. Maria Klisz.

Okres formacji trwa około sześciu lat. Aby zostać przyjęty do wspólnoty należy spełnić następujące warunki:
- wiek od 18 do 50 lat,
- prezentować zdrową pobożność chrześcijańską,
- kandydat w pełni może korzystać z sakramentów świętych,
- pragnie kształtować swoje życie według Ewangelii,
- potrafi pogodzić obowiązki Zakonne z obowiązkami swego stanu,
- nie należy do wspólnot, które negują Nauczycielski Urząd Kościoła.

Wspólnota spotyka się w Oratorium fatimskim w każdą trzecią sobotę miesiąca o godz. 8.30 na spotkaniu ogólnym połączonym z modlitwą, konferencją oraz medytacją.
Od marca do końca listopada, w każdą sobotę o godz. 7.30 w kaplicy M.B. Szkaplerznej odmawia modlitwę Salve Regina oraz modlitwy wstawiennicze.
W trzecią sobotę miesiąca również o godz. 7.30 Zakon Karmelitański zaprasza wszystkich parafian do wspólnego śpiewania Godzinek ku czci Najświętszej Marii Panny.
Raz w miesiącu członkowie zakonu, którzy są w okresie formacji początkowej, spotykają się z osobą odpowiedzialną za formację.
Wspólnota jest podzielona na diakonie, które określają obowiązki poszczególnych członków zakonu.
Mamy diakonię liturgiczną, powołaniową, Adoracji Najświętszego Sakramentu, gospodarczą, do spraw odwiedzin chorych, opieki nad grobami zmarłych kapłanów. Każdy może więc znaleść coś dla siebie.
Raz w roku wspólnota uczestniczy w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej w Czernej.

Członkowie Zakonu biorą udział w rekolekcjach zamkniętych w Czernej, Panewnikach lub Wadowicach.
Przedstawiciele zakonu biorą także udział w sesjach naukowych organizowanych przez Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie.

 
 
 
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Umiłowani bracia i siostry w Chrystusie Jezusie Panu naszym, którzy wraz ze mną idziecie przez pustynię życia, aby u jego kresu wrócić do Ojca. Jako przedstawicielka Wspólnoty Karmelitańskiej pragnę do Was zaapelować, ponieważ jestem zatroskana o naszą wspólnotę, która istnieje od 1937 roku pod opieką Matki Bożej Szkaplerznej i świętych Karmelu.

Kochani, któż z nas nie chciałby znaleźć się w ogrodzie pełnym kwiatów, odpocząć w cieniu drzew, posłuchać śpiewu ptaków, wdychać świeże pachnące powietrze, doznać ukojenia, wtopić się w naturę, odetchnąć i choć na chwilę zapomnieć o troskach, o bólu, o cierpieniu, o swoich słabościach, o ułomnościach tych ludzi którzy nas otaczają. Wielu powie, że jest to bardzo trudne, bo w dzisiejszym zabieganym świecie, po prostu nie ma czasu, że to absolutnie niemożliwe, bo wiele razy próbowałam, ale okazuje się, że cisza jest nie od zniesienia, nie do wytrzymania. Nie rzadko myślimy, że trzeba zaraz włączyć radio, telewizor, internet, żeby zagłuszyć krzyczące myśli przyzwyczajone do hałasu. A przecież w ciszy człowiek spotyka się z samym sobą i dochodzą do głosu prawdziwe uczucia. Być może pytacie po co to wszystko piszę? Odpowiadając na to pytanie chcę powiedzieć, że jest możliwe by tu na ziemi doznać ukojenia, harmonii, piękna, ciepła, zrozumienia, ciszy. Tego wszystkiego możemy doświadczyć w Karmelu, który jest ogrodem w którym nieustannie doświadczamy miłości Boga, który do każdego wyciąga swoje dłonie, aby go obdarować, który chce i może dać nam o wiele więcej niż jesteśmy w stanie to sobie wyobrazić.

Wielkie bogactwo i głębia, którą znalazłam w Karmelu odmieniło moje życie, moje spojrzenie na siebie i innych. Biografie Świętych Karmelu takich jak: Św. Teresa od Jezusa, Św. Jan od Krzyża, Św. Teresa od Dzieciątka Jezus, Św. Rafał Kalinowski, Św. Edyta Stein - Benedykta od Krzyża i wielu błogosławionych Karmelu pokazały mi, że życie chociaż jest trudne, może być też piękne i bogate, że obok codziennych zajęć i zmagań można prowadzić życie duchowe, które nieustannie pozwala odkrywać coś nowego. Jest niezgłębione i wciąż żywe i coraz piękniejsze. Tak ubogacony człowiek przez samego Stwórcę, który stworzył go na swój obraz i podobieństwo doznaje pełni, czuje, że znajduje się niejako w ramionach kogoś kto go kocha, komu na mnie zależy tak jakbym była jedyną na świecie.

To co tutaj powiedziałam to zaledwie maleńka cząstka tego co odczuwam i przeżywam będąc częścią Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego. Jeżeli ktokolwiek czytając ten tekst zapragnął wzbogacić swe życie duchowe, niech czuje się zaproszony na nasze spotkania w każdą trzecią sobotę miesiąca o godz. 8.30, które odbywają się w Oratorium Matki Bożej Fatimskiej.

Przychodząc na spotkanie z pewnością doświadczysz Bożej miłości i przyczynisz się do duchowego rozwoju naszej wspólnoty parafialnej. Przyjmujemy kandydatów od 18-tego do 60 tego roku życia.

Szczęść Boże

Sylwia Rusecka - przewodnicząca

Wspólnoty Karmelitańskiej wraz z Radą Wspólnoty.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Porządek nabożeństw

Msze św. w niedziele i święta
6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 16.00
Nieszpory 15.30

Msze św. w tygodniu
pon. 7.00, 18.00
wt. 7.00, 18.00
śr. 7.00, 18.00
czw. 7.00, 16.00 msza św. szkolna, 18.00
pt. 7.00, (16.00 w I. pt. miesiąca), 18.00
sob. 7.00, 8.00, 17.00

(W okresie wakacyjnym od lipca do sierpnia Msze św. w tygodniu o godz. 7.00 i o godz. 18.00)